2017 World Series Dates & Locations, 25th Anniversary in Fargo, Teams coming list is being added below

  • Fargo’s new 13 field Northside Complex will host us in 2017 for our 25th Anniversary
  • Open & West Championships AA/, A, July 21-23 Fife, WA
  • Boys 10U,12U,14U,16U,19U in Vassar, Michigan July 30-31
  • AA-Major Aug 9-11 in Fargo
  • A-Major August 10-13 in Fargo
  • Men’s REC August 11-13 in Fargo
  • 23U Gold August 11-13 in Fargo
  • 23U Elite August 18-20 in Fargo
  • “A” August 17-20 in Fargo
  • AA August 18-20 in Fargo
  • Masters Midwest Rockford, Illinois, Sept 8-10
  • Masters West Carson City, Nevada Sept. 15-17
  • Wood Bat Las Vegas Nationals, Nevada, October 20-22(AA Pitching and below but mostly A teams)

“A” Team Lis(Aug 17-20)(Thursday afternoon to Sunday afternoon)

  1. WhiteTail Husky Bucks, Pennsylvania
  2. East Coast Renegades, New York(Ricky Skladowski)
  3. Len’s Automotive, Minnesota
  4. PJ’s II, Minnesota(Mike Froderman)
  5. Havre, Montana
  6. Missoula, Montana
  7. Rivals FP, Wisconsin
  8. Saskatoon Padres, Saskatchewan
  9. Smalltown FP, Michigan
  10. Family Heritage Knights, Colorado
  11. Lifetime Seamless Gutters, Wisconsin
  12. Roca Tavern, Nebraska
  13. West Fargo Knights, North Dakota(Andrew Potter, Matt Johnson, Nick Tweiten)
  14. Duluth FP, Minnesota(Dave Meyers, Brett Koslowski)
  15. Marquette Fence, Michigan
  16. Meister Dairy, Wisconsin
  17. Sight & Sound Wolves, Ontario, Canada(Jonny Desaulniers)
  18. RFG FP, Minnesota
  19. Rooters Bar, North Dakota(Ben Askagaard, Mike Oehlke)
  20. Seadogs, Massachusetts(Nick French, Anthony Aresco)
  21. NW Braves, Oregon(Shayne Arndt)
  22. Wah, Southern California
  23. Budmen, Southern California
  24. Indios, Kansas
  25. Kelvington PDC Comets, Saskatchewan(Neil Finch)
  26. Kahkewistahaw Blue Jays, Saskatchewan
  27. Beaumont, Southern California
  28. Saskatoon Merchants, Saskatchewan
  29. Koala’s, North Dakota(Matt Gable, Luke Gable)
  30. Justin Feist Team, North Dakota(Justin Feist)
  31. Peguis Redmen, Manitoba, Canada
  32. Bowen Masters/23U, Illinois
  33. Scandia, Minnesota(Tyler Bouley, Brian Waldvogel)
  34. Reapers FP, Wisconsin(Mark Mantufel, Rick Thompson)
  35. Rez Sox,Midwest Sioux, South Dakota(Jimmy Sanchez)
  36. Scarletts, South Dakota(Brian Rohlfs)
  37. Kansas City Angels, Kansas
  38. Millwright Solutions, Indiana(Dave Judy)
  39. Lacrosse, WI
  40. Bee Bombers
  41. Stallions/Pickneyville, Illinois(Mike Godar, Troy Downen)
  42. Conquest Coyotes
  43. Kansas City Locos, Kansas

“A”-Major Team List(Aug 10-13)(Thursday noon to Sunday afternoon)

  1. Bowen FP, Illinois
  2. Dempsey’s Public House, North Dakota(Koterba)
  3. A1 Rockies, Southern California
  4. Sioux Falls Pivot Sox, South Dakota(Zach Warne)
  5. Stoneyard, Wisconsin
  6. ODIN FP, Minnesota(Justin Davis, Lou Heller)
  7. Winterset A’s, Iowa(Darren Strange)
  8. Elanco Blackhawks FP, Pennsylvania(Dave Stokes)
  9. RM Kurtz, Pennsylvania
  10. Fleetwood Marlins, British Columbia, Canada(Darren Peck)
  11. Striker’s Lanes, Wisconsin
  12. Wizards of Oz, Kansas(Ray Foster)
  13. Northern Merchants, New York(Tom Haver)
  14. Northwest Braves, Oregon(Shayne Arndt)
  15. Spicy Pie Bombers, North Dakota(Jace Hom)
  16. Weezer’s, Kansas
  17. California Buzzards, Southern California(2016 “A” Champions)
  18. Minnesota Computers/Coaster’s Beer Gardens, Minnesota(2016 “A” 2nd Place)
  19. Northern O Selects, Ontario, Canada(2016 “A” 5th Place)
  20. KW Pirates, Northern California(Nate Dondero)
  21. Lasalle Bullets, Winnipeg, Manitoba
  22. PEI Summerside, PEI, Canada
  23. West Fargo Knights, North Dakota
  24. ECL Bronx, Saskatchewan
  25. Regina Silver Screen, Saskatchewan
  26. Cubs/Warmen, Saskatchewan
  27. Lacey A’s, Washington(Dave Drotzman)
  28. Notre Dame, Manitoba, Canada
  29. Desperados, Montana(Frank Hendrix)
  30. Young Thunder Selects, Missouri
  31. Crow Bar, South Dakota(Jason Pollreiz)
  32. Kansas-Missouri(Brian Younger), Kansas/Missouri
  33. Calgary Black Sox

“AA” Team List(Aug. 18-20)(Friday afternoon to Sunday afternoon)

  1. Calahoo Chiefs, Alberta
  2. Kegel Old Timers, North Dakota/Minnesota
  3. Wilkomm Mobil/Optimum Crush, Wisconsin
  4. Rooter’s Bar, North Dakota(Leo Bress)
  5. Hennager’s, Minnesota(2016 A-Major Champions)
  6. Surrey Rebels, British Columbia, Canada
  7. West Fargo Knights, North Dakota(needs a pitcher)
  8. ECL Bronx, Saskatchewan
  9. Watson’s Pepperjacks Selects
  10. Deslile Diamond Dogs, Saskatchewan

“AA”-Major Team List(August 9-11)(Wednesday late afternoon to Friday late afternoon)

  1. Portland CR Rockies, Oregon
  2. Irma Tigers,Alberta, Canada
  3. Watson’s Selects( Travis Dauvin, Brian Sparvier)
  4. Elanco FP, Pennsylvania(Dave Stokes)
  5. PEI Summerside, PEI, Canada(Mitch Hardy)
  6. Desparados, Montana(Leo Bress)
  7. NW Braves, Oregon(Kevin Kammueller)
  8. Rice Lake Orangemen, Wisconsin(Nick Seibenlist)

“REC” Team List(Aug. 11-13, first game friday late or saturday morning)

  1. Duluth League Rec Team, Minnesota
  2. Fargo lower league team, Scott Trana
  3. Fargo lower league team, John Kegel
  4. Fargo lower League team, Mike Oehlke
  5. Ramona FP, South Dakota, Darwin Stewart
  6. John’s Plumbing, Nebraska, Mark Morris
  7. Brookings, South Dakota, Clint Dale
  8. Sioux Falls league team
  9. Cerro Gordo, Minnesota

23U first Week Team List(Aug. 11-13, first game friday evening)

  1. Bowen FP, Illinois
  2. RM Kurtz, Pennsylvania
  3. Young Thunder, Missouri
  4. Northern O Selects, Ontario, Canada
  5. NW Braves, Oregon
  6. Saskatoon JR Diamondbacks
  7. Prince Albert Astros
  8. Free Agents

23U 2nd Week Team List(Aug. 18-20, first game friday evening)

  1. Kegel/Minnesota Computers, Minnesota
  2. Peguis Redmen JR’s, Manitoba, Canada
  3. Seadogs, Massachusetts
  4. Young Thunder, Missouri
  5. Conquest JR’s, Canada
  6. Saskatoon Thunderbirds, Saskatchewan
  7. Fargo 23U Local Team, North Dakota
  8. Mike Steiner Construction, Wisconsin(Peyton Hall)
  9. Saskatoon Merchants, Saskatoon(5 guys, looking to combine with another group)
  10. Pimicikamak Thunder, Manitoba
  11. Benchwarmers, South Dakota
  12. Free Agents

40 West Gold Oregon CR Bartels over Cal State Builders,Austin,Texas Jokers and Los Angeles Quakes take 3rd in 40 Gold, 40 Silver Nevada KW PIRATES over So Cal Budmen, 45 Cal State Builders over Massachusetts Seadogs, 50 Ohio Battery over Nor Cal Bay Area Merchants, 55 Bay Area Merchants over Oregon NW Old Growth, 60 Seattle FP over Ohis Battery Relics

Click here for All Masters World Series Complete Brackets updated live after each game

(Coaches Meeting at the Bracket Board at 4pm)

 

[Continue reading…]

Masters East 60 Texas Stars over Wisconsin Insurance Center 55 Ohio Battery over Illinois Nohren Farms 50 Missouri Market Fresh Produce over Team Maccabi USA 45 Wisconsin Bar of Appleton Buzz over Minnesota Jordan Realty 40 Ontario, Canada Grimsby Diamond Kings over Nebraska Duetsche FP Brackets are completed below

Click here for All Masters World Series Complete Brackets Each team can have 3 players 3 years too young (that don’t pitch

[Continue reading…]

NAFA Champions crowned, see complete brackets below, AA-Major Irma Tigers over Topeka Toros, AA Farmersville Haymakers over Saskatoon Bronx Bombers, A-Major Minnesota’s Hennager’s Plumbing over New York’s Northern Merchants, A So Cal Taft Buzzards over Minnesota Computers/Coasters, 23U Massachusetts Seadogs over Minnesota Computers/Kegel, Open Portland CR Bartels over California/BC A’s

Click here for the link to all NAFA World Series Brackets The Rain info line is 888-852-1115 if you have an issue unrelated to the weather text me at 503-559-5398. Benjie

[Continue reading…]

West Masters Brackets(Completed), 60 West NW FP over Ohio Battery, 55 West Ohio Battery over Bay Area Merchants, 50 West Cal Storm over Nevada Power, 45 West Seadogs over Calgary,Alberta, 40 West Gold Seadogs over A1 CR Brewers in Gold(Cal State & Castro Jokers 3rd), 40 West Silver So Cal Quakes over Utah FP, East Final Brackets

40-Over West Masters Bracket Sept 18-20 Carson City(Complete Bracket) 45-Over West Masters Bracket Sept 18-20 Carson City(Complete Bracket) 50-Over West Masters Bracket Sept 18-20 Carson City(Complete Bracket) 55-Over West Masters Bracket Sept 18-20 Carson City(Complete Bracket) 60-Over West Masters Bracket Sept 18-20 Carson City(Complete Bracket) East 60 Insurance Center over Comfort Inn Stars, 55 East [...]

[Continue reading…]

“Wood Bat” West Nationals in Albuquerque, NM(Completed), East “Wood” Bat National Results

Albuquerque, New Mexico Los Altos Sports Complex 2015 NAFA West “Wood Bat” World Series Completed 2015 NAFA West “Wood Bat” World Series Aug 28-29 Schedule in pdf click here

[Continue reading…]