2018 NAFA World Series Team Lists, Dates & Locations, Hotel Info

2018 NAFA World Series Fargo, North Dakota

Here is the link to select your hotels for this year’s event:

Out-of-town teams will be required to block their rooms through Fargo Moorhead Housing Department. To be eligible for the tournament, all participants and family members must book their rooms with the housing department. They act as every team’s personal reservation service, providing all teams with a one-stop-shop reservation process. This process ensures all teams have quality hotel accommodations and will reduce the last minute search for hotel rooms. Please note, hotels are first come first serve; popular hotels will book up quickly.

https://mmxreservations.com/fer/fargomoorhead?pageCode=2018NAFAWorldSeries

If you wish to request a block of rooms for your team, please fill out the team block form that is attached and send it to housing@fargomoorhead.org. We will contact you when your team link is “live” and ready for your team to start making reservations! If you have any questions in regard to hotels, please contact housing@fargomoorhead.org or by calling us at 701-365-4575 or toll free at 1-844-365-4575 on Monday-Friday between 8am-4:30pm CST.

  • Fargo’s new 13 field North Complex will host us in 2018
  • Canadian Championships Moosamin, Canada June 29-July 1
  • Open & West Championships AA/, A, July 20-22 Fife, WA
  • Boys 10U,12U,14U,16U,19U in Vassar, Michigan July 27-29
  • AA-Major Aug 8-10 in Fargo
  • A-Major August 9-12 in Fargo
  • Men’s REC August 11-12 in Fargo
  • 23U Gold August 10-12 in Fargo
  • 23U Elite August 17-19 in Fargo
  • “A” August 16-19 in Fargo
  • AA August 17-19 in Fargo
  • Masters Midwest Rockford, Illinois, Sept 7-9
  • Masters West Carson City, Nevada Sept. 14-16
  • Wood Bat Las Vegas Nationals, Nevada, October 19-21(AA Pitching and below but mostly A teams)

 

NAFA has chosen to partner with the Fargo-Moorhead-West Fargo Housing department at the Convention and Visitors Bureau to assist with their NAFA World Series housing needs. There are many benefits to this process. We are excited for you to come to Fargo-Moorhead-West Fargo to experience all we have to offer.

Benefits:

  • Centralized Hotel Information: Provides a core place for all hotel options to be displayed and reservations to be booked.
  • Changes and Adjustments 24/7: Provides the ability for an attendee to not only make a reservation when it’s convenient but also permits them to make changes any time, day or night through the easy online reservation system.
  • Customized Event Concierge: A dedicated staff person who is based in the Fargo-Moorhead-West Fargo area, will be available to you throughout the booking process to answer questions, help you select the best hotel based on your needs and will be able to provide detailed information about the hotel(s) or the Fargo, Moorhead, & West Fargo area.
  • Cost Savings: This service will also help in keeping your individual/team registrations low as well as eliminate the need for a travel agent if you have used one in the past.

 

AA-Major August 8-10(Wed 5pm to Fri 5pm)

Team List

  1. Portland CR Bartels Farms, Oregon(Jorge Segura, Shawn Koster, Rob Schweyer, Bryn Redhead)
  2. PEI Summerside, PEI, Canada(Mitch Hardy)
  3. KC Monarchs, Kansas( Tony Sparvier)
  4. NW Braves, Oregon/Desperados, Montana(Leo Bresse)
  5. Round Lake Braves, Saskatchewan(Dusty Keshane)
  6. Golden Hawks, Regina, Sask
  7. Len’s Auto, Minnesota
  8. Buzzards, California

A-Major August 9-12(Thursday noon to Sunday 5pm)

Team List

  1. Len’s Auto, Minnesota
  2. Duluth FP, Minnesota(Meyers)
  3. ECL Bronx, Saskatchewan
  4. Notre Dame Clubs, Manitoba, Canada
  5. Fleetwood Marlins, British Columbia, Canada(Darren Peck)
  6. A1 Rockies, Southern California
  7. California Buzzards, Southern California(2016 “A” Champions)
  8. Northwest Braves/Desperados, Montana(Frank Hendrix), Oregon(Shayne Arndt)
  9. Lacey A’s, Washington(Dave Drotzman)
  10. Northern Merchants, New York(Tom Haver)
  11. Elanco Blackhawks FP, Pennsylvania(Dave Stokes)
  12. RM Kurtz, Pennsylvania
  13. Wizards of Oz, Kansas(Ray Foster)
  14. Winterset A’s, Iowa(Darren Strange)
  15. Stoneyard, Wisconsin
  16. Striker’s Lanes, Wisconsin
  17. ODIN FP, Minnesota(Justin Davis, Lou Heller)
  18. Spicy Pie Bombers, North Dakota(Jace Holm)
  19. Dempsey’s Public House, North Dakota(Koterba)
  20. West Fargo Knights, North Dakota(Andrew Potter, Matt Johnson, Nick Tweiten)
  21. WhiteTail Husky Bucks, Pennsylvania
  22. Peguis Redmen, Canada
  23. Sauder Trucking, Pennsylvania
  24. Boise Riverdogs, Idaho
  25. Bryan’s Blackhawks, Oklahoma
  26. Lacrosse Classics, Wisconsin
  27. Young Thunder, Missouri
  28. Black Gold/The Tribe, Missouri
  29. Golden Hawks, Regina, Sask
  30. Michigan Blues(Nichols), Michigan

Men’s Rec August 10-12

(Friday evening or Saturday morning to Sunday 5pm)

Team List

  1. Duluth FP II, Minnesota, Coach Brett Koslwoski
  2. FM Aces, North Dakota,  Coach Mike Oehlke
  3. Cardinal Tap, South Dakota, Coach Clint Dale
  4. Cerro Gordo, Minnesota
  5. Ramona FP, South Dakota, Coach Darwin Stewart
  6. Northern Extremes, Ontario, Canada
  7. The Box, Minnesota
  8. Pinewood Expos, Canada
  9. Tribe, Missouri
  10. Riveredogs, Idaho
  11. Country Financial, Fargo
  12. Blue Jays, Saskatchwan

Men’s 23U Gold August 10-12(Friday late to Sunday 5pm)

Team List

  1. Free Agents
  2. Young Thunder, Missouri
  3. NW Braves, Oregon
  4. Peguis Redmen, Canada
  5. Sauder Trucking, Pennsylvania
  6. Northern Ontario Selects

 

“A” August 16-19(Thursday at noon to Sunday at 5pm)

Team List

  1. Hingam FP, Wisconsin(Dulmes)
  2. Peguis Redmen, Manitoba, Canada
  3. Kelvington PDC Comets, Saskatchewan(Neil Finch)
  4. Kahkewistahaw Blue Jays, Saskatchewan
  5. Saskatoon Merchants, Saskatchewan
  6. Seadogs, Massachusetts(Nick French, Anthony Aresco)
  7. Marquette FP, Michigan
  8. Millwright Solutions, Indiana(Dave Judy)
  9. Budmen, Southern California
  10. So Cal Knights, Southern California
  11. Wah, Southern California
  12. Colorado Knights, Colorado
  13. Northern O Selects, Ontario, Canada
  14. Weezer’s, Kansas
  15. Wizards of Oz, Topeka, Kansas
  16. Roca Tavern, Nebraska
  17. Rivals FP, Wisconsin
  18. Meister Dairy, Wisconsin
  19. Lifetime Seamless Gutters, Wisconsin
  20. Scarletts, South Dakota(Brian Rohlfs)
  21. Rooters Bar, North Dakota(Ben Askagaard, Mike Oehlke)
  22. Koala’s, North Dakota(Matt Gable, Luke Gable)
  23. K Club, Washington
  24. Minnesota Computers/Coaster’s Beer Gardens, Minnesota
  25. Conquest, Canada
  26. Allstar Auto, California
  27. KW Pirates, California
  28. Duluth, Minnesota
  29. Crow Bar, South Dakota
  30. Hagerstown A’s, Massachusetts
  31. Performance Plus Liquids, Nebraska(TJ Martin)
  32. Tint Centre Cubs, Saskatchewan
  33. Thunderbirds(Burns), Canada
  34. Primetime, Nebraska
  35. Pala Braves, California
  36. Bee Bombers, Nebraska
  37. Rosebud Royals, Saskatchewan, Canada
  38. Warmen, Saskatchewan

 

AA” August 17-19(Friday Afternoon to Sunday at 5pm)

Team List

  1. Calahoo Chiefs, Alberta(Runnerup last year)
  2. Bowen FP, Illinois(won A-Major last year)
  3. Hennager’s, Minnesota(3rd place last year, 2016 A-Major Champions) (Brett Meshke)
  4. Willkomm Mobil/Optimum Crush, Wisconsin(Todd Lubkeman)(4th Place last year)
  5. Abbotsford Builders, B.C., Canada(Snyder, Kunz, Donegan)
  6. K Club, Washington
  7. West Fargo Knights, North Dakota(needs a pitcher)
  8. KW Pirates, Northern California
  9. Badgers, Wisconsin
  10. Bar of Appleton Blues, Wisconsin

Men’s 23-Under Aug 17-19(Friday Afternoon to Sunday at 5pm)

Team List

  1. Peguis Redmen JR’s, Manitoba, Canada
  2. Bowen FP, Illinois
  3. Seadogs, Massachusetts
  4. Conquest JR Coyotes, Canada
  5. Sand Prairie  Construction, Wisconsin(Peyton Hall)
  6. Wah 23U, California
  7. Badgers, Wisconsin
  8. Thunderbirds(Burns), Saskatchewan
  9. Free Agents
  10. Free Agents